Fortsättning på föregående inlägg
Nykomstorp var platsen där Sven Peter Nilsson och Lisa Maria Jonasdotter bodde som nygifta, Sven Peters far står som ägare.
Då vi åkte till Småland hade jag skrivit upp namnen på de platser där olika personer blivit födda, vi hade ingen vetenskaplig plan, var bara nyfikna på hur platserna låg och om det stod några hus kvar. Vi var inte heller förannonserade till någon, så de vi råkade träffa kände inte husens historia utantill, när det byggts till, renoverats eller flyttats osv.
Hökaryds knektagård, där Lisa Maria Jonasdotter var född 1818. Den låg mycket avsides och vägen dit var nästan igenväxt.
På gårdsplanen stod ett antal ålderdomliga bikupor och en gammal man raskade fort in i huset och stängde om sej och han öppnade inte när vi knackade.
Skeda Södergård, Sven Peter Nilsson var född på Skeda Södergård och där hans mor var född och hans morfar Sven Börjeson var rusthållare.
Byggnaderna hör till Skeda Södergård och ligger alldeles utmed vägen.
Vi sökte även upp Mörtelek, där Sven Peters farfar var född i Mörteleks frälsegård men det fanns också Mörteleks Starkagård och Mörteleks Knektagård , vilken den här gården var av dem blev vi inte kloka på, här höll ett par unga nya ägare på att renovera, de sa att de var ättlingar till någon tidigare ägare.
Källaren under huset är från en äldre period.
Vägen mot Österskog
Utmed vägen till Österskog går en mur som ser mycket gammal ut.
Jag har en känsla av att Öland vill glömma Österskog, så illa som den marken behandlades och så mycket nöd som den har sett, så går det inte att göra om platsen till något pitoreskt.
Rälla Tall, ett stort skogsområde på sand vid västra kusten som tillhörde Rälla kungsgård och som delades upp i lotter och såldes just som Österskog.
Här bodde Wendla på nr 8 och Fredian på nr 13 men vi hittade inte husen.
Bilderna med gröna löv är dior från 1976 och bilderna utan löv är från 2004.
Kommentera