Vår lilla parkrunda förbi hundrastgården och omgivande måttligt skötta buskage är just nu borta. Minigolfen har fått en ny plats, luftigare och inte lika undanskymd som förut och hela området kring Dragonvägen ska omskapas. Gatan som ledde ut till omvärlden är avstängd och uppgrävd men det finns fler vägar.
Att titta på byggen var enda anledningen som kunde få min far att gå med på promenad och det har väl smittat av sej. Det här bygget är lite svårt att beskåda, man kommer inte till riktigt och när vi såg att allt grönt fälldes ville vi blunda och har fortsatt med det. Men igår lite väl sent på dagen tog jag mej intill för att försöka se vad som händer.
En liten pålkran sticker upp just där undergången låg och dit källans vatten alltid rann och bildade svallis över hela gångvägen.
En liten skridskobana under gruset?
Just nu, utan guidning, en enda stor röra.
Kommentera