Det har blivit ett uppehåll i bloggandet. Skallen är helt tom. Dagarna är korta och då allt är fixat med oss som bara blir äldre är det redan mörkt ute igen. Lite dystert alltså. Men det finns ljuspunkter om man letar. Vi har haft besök av Selina och Missy. Men hur gör man med vita hundögon? Röda ögon finns det korrigering för men hur gör man med vita ögon? Hundens tillgivenhet och intelligens är helt frånvarande på bild då ögonen är vita. Rådet från Fred i Skottland är att inte blixtra rakt framifrån, men det är ju det man vill, precis som med människor.
Vi råkade se och höra Linn Ullman berätta om Ingmar Bergmans åldrande och hur han kanske kunde tänka sig att beskriva skeendet och med hennes hjälp skriva något. Det finns ingen bruksanvisning för åldrande och allt kommer som en överraskning, särskilt för aktiva personer. Frågan är väl hur många som skulle vilja veta något.
Haha, inte perfekt, men nu ser jycken inte ut som Belsebub iaf….! 😉
Det finns ingen blixtsko på Coolpix 6000, men allt är ju möjligt om än ganska omständligt…..
http://whiteknightpress.com/using-external-flash-with-compact-cameras/
GOD JUL! 🙂

By: Mats on 19 december 2015
at 11:29 f m
(Jag tror mitt första inlägg hade för stor bild, v.v. ta bort, jag testar igen!)
Det finns ingen blixtsko på Coolpix 6000, men allt är ju möjligt om än ganska omständligt…..
http://whiteknightpress.com/using-external-flash-with-compact-cameras/
Haha, inte perfekt, men nu ser jycken inte ut som Belsebub iaf….! 😉
GOD JUL! 🙂

By: Mats on 19 december 2015
at 11:39 f m
Tack för orienteringen Mats, en till blixt alltså. Eller någon som fixar det när skadan väl är skedd, Visst blev det bättre sedan du tittat på bilden. Missy är en (i våra ögon) mycket vacker hund som fått ha pälsen kvar tills hon snart återvänder till det varmare Japan.
By: brittakarolina on 19 december 2015
at 3:35 e m
Snart vänder det och vi går mot ljusare tider, och det blir tid att önska God Jul & Gott Nytt År (vilket jag härmed gör)!
By: bloggarbjorn on 19 december 2015
at 1:48 e m
Tack Björn.
By: brittakarolina on 20 december 2015
at 11:35 f m